انواع موجودی | 5 موردی که در سال 2023 نیاز دارید چیست؟


انواع مختلفی از موجودی وجود دارد و درک اینکه کسب و کار شما دقیقاً از چه نوع موجودی استفاده می کند به شما امکان می دهد سطح موجودی خود را بهتر مدیریت و بهینه کنید.

مواد خام

موجودی که برای ایجاد محصول نهایی خود استفاده می کنید نامیده می شود مواد خام. اینها مواد و اقلامی هستند که شما خریداری کرده اید و در انبار دارید اما هنوز از آنها برای ایجاد یک محصول نهایی استفاده نکرده اید.

دو نوع مواد اولیه وجود دارد:

  • مواد مستقیم که مستقیماً در تولید محصولات شما استفاده می شود.
  • مواد غیر مستقیم که به عنوان بخشی از سربار شما برای ایجاد محصولات شما استفاده می شود.

به عنوان مثال، اگر کیف های چرمی ایجاد می کنید، چرمی که برای ساخت کیف های خود استفاده می کنید به عنوان یک ماده خام مستقیم طبقه بندی می شود. لامپ ها یا باتری هایی که در داخل کارخانه خود برای ساخت کیسه ها استفاده می کنید به عنوان مواد خام غیر مستقیم طبقه بندی می شوند.

تقریباً همه مشاغل به نوعی از مواد خام استفاده می کنند.

مشاوره از کارشناسان

نکته برتر! لازم نیست هر ماده خام کوچکی را که استفاده می کنید پیگیری کنید. به عنوان مثال، پیچ ها یا میخ هایی که حجم بالایی دارند و قیمت پایینی دارند، همیشه نمی توانند به راحتی ردیابی و محاسبه شوند.

کار در حال انجام (WIP)

همانطور که از نامش پیداست، کار در حال انجام (WIP) موجودی موادی است که در حال حاضر روی آنها کار می شود.

به زبان ساده، هر گونه مواد خام مستقیم یا غیرمستقیم که کسب و کار شما در حال حاضر برای ایجاد یک محصول نهایی استفاده می کند، به عنوان موجودی WIP طبقه بندی می شود.

راه های مختلفی وجود دارد که موجودی WIP می تواند توسط مشاغل مورد استفاده قرار گیرد.

آشکارترین آن زمانی است که از مواد برای ایجاد یک محصول ناتمام در حال حاضر استفاده می شود. به عنوان مثال، اگر در نیمه راه ایجاد یک مجموعه جدید پرده بسازید و موجودی را بررسی کنید، مواد مورد استفاده به عنوان WIP طبقه بندی می شوند.

موادی که برای ایجاد پرده‌ها استفاده می‌شوند، دیگر مواد خام نیستند زیرا “لمس” شده‌اند، اما هنوز یک محصول نهایی نیستند.

مهم است که موجودی WIP را پیگیری کنید تا بتوانید تصویر دقیقی از مقدار موجودی خود داشته باشید و به شما امکان می دهد تقاضای مشتری را برآورده کنید.

کالاهای تمام شده

وقتی به موجودی فکر می کنیم، احتمالاً به طور طبیعی به آن فکر می کنیم کالاهای تمام شده. اینها محصولات نهایی هستند که شما برای فروش در وب سایت خود دارید.

هر محصولی که ذخیره می کنید و آماده فروش به مشتری است به عنوان کالای نهایی طبقه بندی می شود.

کالاهای تمام شده می تواند هر چیزی باشد، از یک جفت مربی گرفته تا یک دستگاه قهوه ساز – اگر آماده فروش باشد، یک کالای تمام شده است. برای مشاغل غیر تجارت الکترونیک، کالاهای تمام شده می توانند به مواردی مانند رایانه سفارشی ساخته شده برای استفاده کارمند اشاره کنند.

پیگیری موجودی کالاهای نهایی به شما این امکان را می دهد که اطمینان حاصل کنید که تولید کلی شما برای پاسخگویی به تقاضای مشتری بهینه شده است.

صفحه محصول New Balance
محصولات نهایی محصول نهایی هستند که مشتریان در وب سایت شما می بینند.

مشاوره از کارشناسان

نکته برتر! به یاد داشته باشید، کالاهای نهایی یک برند ممکن است مواد اولیه برند دیگری باشد. همه چیز بستگی به این دارد که مورد بعدی به کجا می رود. اگر آماده هستید آن را به مشتری بفروشید، آن کالای تمام شده است.

تعمیر و نگهداری، تعمیر و عملیات (MRO)

تعمیر و نگهداری، تعمیر و عملیات موجودی (MRO) به مواردی اطلاق می شود که برای ایجاد و مونتاژ محصولات شما مورد نیاز است، اما در کالای نهایی گنجانده نشده است.

موجودی MRO می تواند در هر جایی باشد، از داخل کارخانه شما تا پشت وانت تحویلی که برای حمل محصولات شما به مشتریان استفاده می شود.

به عنوان مثال، موجودی MRO ممکن است دستکش هایی باشد که کارگران باید در کارخانه ها هنگام دست زدن به محصولات یا لوازم اداری شما مانند خودکار یا کاغذ استفاده کنند.

مهم نیست که کسب و کار شما چیست، این احتمال وجود دارد که به نوعی از موجودی MRO استفاده کنید.

مواد بسته بندی

نوع نهایی موجودی که باید آن را درک کنید این است مواد بسته بندی.

مواد بسته بندی هر چیزی است که شما از آن برای بسته بندی محصولات خود استفاده می کنید. این می تواند هر چیزی باشد، از پاکت نامه و جعبه مقوایی گرفته تا کاغذ حباب دار و دستمال کاغذی.

وقتی صحبت از مدیریت سطوح موجودی به میان می آید، اغلب می توان مواد بسته بندی را فراموش کرد، اما در واقع بسیار مهم است که مراقب آنها باشید. اگر مواد بسته بندی شما تمام شود، راهی برای ارسال محصولات خود به مشتریان خود نخواهید داشت.

به طور مشابه، اگر مواد بسته بندی بیش از حد داشته باشید، مجبور خواهید شد فضای ذخیره سازی با ارزشی را برای نگهداری وسایلی که ممکن است هرگز استفاده نشوند، اشغال کنید.منبع