بهترین سی پی یو CPU های کامپیوتر آذر 1401؛ پردازنده گیمینگ خوب چیه؟ شهر سخت افزار

هر کدام از این برندها سری‌ها و نام گذاری‌های خاص خود را دارند تا نوع کاربری هر پردازنده را از دیگری جدا نمایند. به اقداماتی که منجر به بالا رفتن سرعت قطعات سخت افزاری می‌شود، اورکلاک کردن می‌گویند. یک انسان بدون داشتن دست ، پا و اندام های دیگر میتواند به زندگی ادامه دهد ولی بدون داشتن مغز هرگز نمیتواند ببیند ، بشنود ، تحلیل و بررسی کند و در اصل می میرد .

سرعت کلاک و حافظه در پردازنده‌های اینتل سری Core i5، Core i7‌ و Core i9‌ در چه محدوده‌ای قرار دارند؟

برای این که تعریف جامعی از سی پی یو ارائه دهیم، لازم است به تاریخچه آن نیز بپردازیم. کامپیوتر های اولیه نظیر ENIAC برای انجام دادن وظایف مختلف و متفاوت لازم بود از نو سیمکشی شوند؛ به همین دلیل به این دسته از کامپیوترها، کامپیوترهای با برنامه ثابت یا Fixed-Program گفته می‌شد. این واژه به دستگاه هایی اطلاق می‌شد که توسط نرم افزارها یا برنامه های کامپیوتری فرمان هایی صادر می‌کرد.

حافظه Cache

از آنجایی که همه چیز در یک دیوایس پردازشگر با اعداد نمایش داده می شوند، می توان گفت CPU یک ماشین حساب فوق پیشرفته و بسیار سریع است. نتیجه این محاسبات ممکن است با بالا آمدن ویندوز، نمایش یک ویدئو در یوتیوب یا دیگر برنامه های اجرایی به نمایش درآید. سی پی یو را می‌توان به مغز تشبیه کرد که تمام دستورات و پردازش های بدن انسان از آنجا صادر می‌شود؛ بنابراین اگر بگوییم CPU مغز یک دستگاه است، بیراه نگفته ایم! اما این قطعه چطور با دیگر بخش های دستگاه در ارتباط است و چگونه کارکردهای آنها را پردازش می کند؟ در ادامه به این سؤالات پاسخ خواهیم داد. با این که سی‌پی‌یو تنها یکی از انواع واحدهای مختلف پردازش در رایانه است، اما در واقع به عنوان یکی از مهم‌ترین‌ها شناخته می‌شود.

راهنمای خرید لپ تاپ و مهمترین نکات قبل و هنگام خرید لپتاپ

تراکم بیشتر اجزاء سی پی یو موجب می شود فضای بیشتری برای هسته ها، ترانزیستورها و دیگر اجرای کاربردی وجود داشته باشد و پردازنده عملکرد روان تری را ارائه دهد. این موضوع همچنین می تواند موجب پایین آمدن توان مصرفی و در نتیجه حرارت تولید شده از پردازنده باشد. همانطور که در شکل بالا نیز ملاحضه کردید سی پی یوهای این دو شرکت با یکدیگر متفاوت است. انواع سی پی یوها ی این دو شرکت از نظر معماری ساخت کاملا با یکدیگر متفاوت هستند.

  • سی پی یو core i9 با قدرت پردازش بالای اطلاعات، یک محصول فوق العاده محسوب می شود که قیمت آن در حال حاضر از حدود 10 میلیون تومان شروع می گردد.
  • این قطعه ی مربع شکل معمولا روی برد تمامی دستگاه های گوشی ، موبایل ، تبلت ، لپ تاپ ، تلویزیون و رایانه های رومیزی وجود دارد .
  • هر چقدر ظرفیت این ماژول بالاتر باشد، پردازنده توانایی اجرای دستور های بیشتری را به صورت همزمان خواهد داشت و بنابراین در فعالیت های چند وظیفه ای موفق تر عمل خواهد کرد.
  • در حال حاضر از شرکت های معروف سازنده CPU می توان به شرکت اینتل Intel و ای ام دی  AMD اشاره نمود.
  • البته اگر پردازنده‌ها از یک خانواده باشند، می‌توان از سرعت کلاک برای مقایسه توان پردازشی آن‌ها استفاده کرد.

CISC مخفف Copmlex Instruction Set Computer، به معنی رایانه با دستورات پیچیده می‌باشد. ایده اصلی این است که یک دستور واحد، کلیه عملیات از قبیل بارگزاری، ارزیابی و ذخیره سازی را انجام دهد. به هم ریختگی مارک ها و اعدادی که نام CPU را تشکیل می دهند می تواند گیج کننده باشد. این پردازنده‌ها در طیف وسیعی از مدل‌ها مانند Core، Xeon، Pentium و Celeron و در نسل‌های متعددی مانند نهم، دهم و یازدهم عرضه می‌شوند که به آن‌ها Coffee Lake، Comet/Ice Lake و Rocket/Tiger Lake نیز می‌­گویند.