معرفی انواع plc و بررسی مزایا و معایب هرکدام نسبت به یکدیگر

رک از راه دور یک شماره حالت جداگانه خواهد داشت تا بتوانیم به راحتی هر رک را تعیین کنیم. رک محلی با کمک ماژول های ارتباطی به رک راه دور متصل می‌شود. پی ال سی ها یک نوع کنترل گر منطقی قابل برنامه ریزی محسوب می شوند ، به همین دلیل جزء پر مصرف ترین و پرکاربرد ترین تجهیزات در اتوماسیون صنعتی هستند. سیستم plc نسبت به مدارات فرمان دارای مزیت هایی است که سبب جایگزینی بجای آنها شده است.

تاریخچه پی ال سی و نحوه کارکرد پی ال سی

برای انتخاب یک PLC میبایست ابتدا نیاز های مدار مورد نیاز را بررسی کرد. نکته ی مهم در این قسمت این است که نباید تعداد المان های ذکر شده دقیقا برابر با مدار ما باشد زیرا ممکن است در آینده تغییراتی برای مدار پیش آید که احتیاج به المان های بیشتری داشت. پس از دانستن تعداد المان ها و در نظر گرفتن فضای اضافه میتوانیم PLC مورد نظر را انتخاب میکنیم. این سیستم های plc در گروه پی ال سی های کوچک قرار دارند و از ویژگی های آنها خروجی کمتر و محدودیت ورودی است.

با این حال، تعداد رلهها، سیم‌ها و فضای مورد نیاز برای ایجاد حتی اتوماسیون ساده مشکل ساز بود. هزاران رله برای اتوماسیون یک فرآیند ساده در کارخانه لازم بود! در سال 1968 اولین کنترل‌کننده منطقی قابل برنامه‌ریزی یا همان PLC برای جایگزینی مدارهای رله پیچیده در کارخانه‌های صنعتی به بازار آمد. PLC به گونه‌ای طراحی شده است که توسط مهندسان کارخانه و تکنسین‌هایی که قبلاً با رله و شماتیک کنترلی آشنا بودند، قابل برنامه‌ریزی است.

معمولاً پی ال سی هایی که دارای ساختار یکپارچه یا کامپکت هستند نسبت به پی ال سی های ماژولار قیمت پایین تری دارند. وقتی صحبت از بخش سخت افزاری سیستم SCADA یا HMI می شود، نمی توانیم PLC را به عنوان یک جزء حیاتی در سیستم رد کنیم. PLC مخفف Programmable Logic Controller است و یک کامپیوتر صنعتی است که برای اتوماسیون صنعتی استفاده می شود. PLC ها بسته به نیاز شرکت می توانند در اندازه ها و قابلیت ها متفاوت باشند.

PLC چیست ؟ مزایا و انواع مختلف PLC

معرفی انواع plc و بررسی مزایا و معایب هرکدام نسبت به یکدیگر با استفاده از آن میتوان توالی های تک فاز و سه فاز را تشخیص داد. با استفاده از الگوی ارائه شده در دفترچه راهنمای نصب، جایی که سوراخ‌های نصب باید روی ظرف محفظه باشد، علامت بزنید. نوع اتصال باس کانکتورها برای PLC ریلی به سازنده بستگی دارد. برای مثال Allen Bradley MicroLogix 1200 PLC از کانکتورهای کابل نواری، Omron CJ1 Series PLC از کانکتورهای پلاگ و سوکت و Siemens Simatic S7-300 PLC از اتصال دهنده های باس استفاده می کند. باس آدرس، آدرس محل ها را برای دسترسی داده ها ارسال می کند. ارسال برنامه در PLC را دانلود و خواندن برنامه از روی آن را آپلود می گویند.

  • پردازنده‌ی PLC به عنوان یک تجهیز الکترونیکی توان مورد نیاز خود را از منبع تغذیه دریافت می‌کند.
  • به منظور رسیدن به چنین هدفی، سیستم‌ها و ابزارهای کنترلی نظیر کامپیوتر و رباتیک به کار گرفته می‌شوند.
  • مانند ماژول رابط و ماژول های سیگنال و ماژول عملکرد و موجود منابع تغذیه و ماژول پردازنده ارتباط است.
  • اگر زیرساختی داشته باشید، به احتمال زیاد شما در مورد کنترلرهای منطقی قابل برنامه‌ریزی ، رابط‌های ماشین با انسان و سیستم‌های کنترل نظارت‌ ازقبل استانداردی را تعیین کرده‌اید.
  • در این مطلب به بررسی نحوه عملکرد پی ال سی و انواع آن می پردازیم.

هنگامی که پوش باتن، فشرده می‌شود، برق AC با ولتاژ 220ولت از طریق مقاومتهای R1 و R2 به یکسوکننده پل اعمال می‌شود. در تصویر زیر می‌توانید ساختار ساده‌ای از ماژول‌های ورودی را ملاحظه کنید. تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت فنی مهندسی کاسیت پردازش ماداکتو است.

خروجی منبع تغذیه یک ولتاژ DC است؛ که برای تغذیه تمام ماژول های دیگر مرتبط با PLC استفاده می‌شود. این نوع پی ال سی ها ورودی و خروجی های کمی دارد( نهایتاً۴۰ ورودی خروجی) و در پروژه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. پی ال سی های لوگوی زیمنس دارای دو مدل با صفحه نمایش و بدون صفحه نمایش هستند. مدل های با صفحه نمایش دارای 6 خط برنامه با 20 کاراکتر در هر خط و 3 رنگ پس زمینه است و از طریق اترنت متصل می شوند.

در حالت برنامه نویسی منطق دریافت شده را از طریق رایانه را plc زیمنس می‌پذیرد. سپس CPU در حالت ران قرار می گیرد تا بتواند برنامه را اجرا کرده و روند عملیات را پیش ببرد(مثلاً خاموش کردن موتور، باز کردن شیر و غیره). بخش های مختلف (خروجی، ورودی، پردازنده و منبع تغذیه) در یک باکس قرار میگیرد. این مدل از پی ال سی ها دارای ورودی و خروجی بیشتری می باشند و جهت کنترل در فرآیندهای متوسط مورد استفاده قرار میگیرند. جهت هوشمندسازی کارخانه ها نیز از پی ال سی کامپکت استفاده می شود. همگام سازی ارتباط برق و سیگنال را می توان در یک PLC با کمک یک رک انجام داد.