مقالات مرتبط با معماری مذهبی نورمگز | معماری نواز

مقالات مرتبط با معماری مذهبی نورمگز | معماری نواز

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ کتاب «معماری اسلامی؛ تاریخ و معنای اجتماعی» ترجمه دکتر مهناز شایسته فر عضو هیأت علمی گروه هنرهای اسلامی است که به مباحث تاریخی معماری در ایران و معانی طیف‌های تاریخی معماری می‌پردازد. بخش دوم مختص ارجاعات و مستند‌سازی بخش اول است یک فرهنگ جغرافیایی از آثار تاریخی و کلیدی که به ترتیب موقعیت مکانی دسته بندی شده‌اند. این پیمایش منحصر به فرد، نه تنها مناطق مرکزی اسلام بلکه مناطق پیرامونی همچون صحرای آفریقای جنوبی و شرق دور را نیز در بر می‌گیرد که در آنجا مساجد و مدارس غالباً به سبک معماری غیر اسلامی ساخته شده‌اند. در این بخش، ضمن معرفی اولیه هر منطقه توضیحات و مشخصات بناها، نمودار زمانی و نقشه آورده شده است بیش از ۲۵۰ بنا به طور کامل تحلیل و به تصویر کشیده می‌شوند. گستردگی جغرفیای جهان اسلام از شرق تا غرب منجر به ایجاد تنوع و وسعتِ دایرۀ شمول معماری اسلامی شده است. پس از ظهور دین اسلام و شکل­ گیری نخستین داده­‌های فرهنگ و تمدن اسلامی، معماری اسلامی نیز در قالب مساجد، مدارس و آرامگاه ­ها نیز ایجاد شد.

  • با کتاب سبز در تمامی موضوعات مانند داستان و رمان، مجله، موفقیت و روانشناسی، تاریخی، کامپیوتر، علمی، دانشگاهی، کتاب صوتی و…کتاب برای دانلود قرار داده شده است.
  • وجود ایوان در ورودی از دیگر ویژگی های بارز آرامگاه هاست، اما آنچه این بناها را از نمونه های مشابه دیگر نقاط سرزمین ایران متمایز می سازد؛ مصالح مرجانی این بناهاست.
  • به عقیده برخی از محققین کاربری کعبه زرتشت همانند یک ساعت خورشیدی برای تعیین زمان های نیایش اهورامزدا بر اساس تابش خورشید بوده است.
  • معبد بر بام بنا قرار داشته، و در هریک از چهار طرف زیگورات یک مجموعه پلکان وجود داشته است.
  • سقف پله های این بنا تاقی نیم دایره ای شکل و بدون تیزی دارد.

وجود ایوان در ورودی از دیگر ویژگی های بارز آرامگاه هاست، اما آنچه این بناها را از نمونه های مشابه دیگر نقاط سرزمین ایران متمایز می سازد؛ مصالح مرجانی این بناهاست. به عبارت دیگر، استفاده از مرجان و سنگ های مرجانی به عنوان مصالح بومی در ساخت بناها، جلوه ای دیگر به هنر معماری جزیره بخشیده است. عکس با کیفیت معماری مذهبی، این تصویر قابل چاپ در ابعاد بزرگ می پکیج طراحی معماری باشد. حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی بایگانی‌شده در ۹ اکتبر ۲۰۱۰ توسط Wayback Machineدر ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ معماری مذهبی موجود است.

معماری اماکن مذهبی

هم چنین در آرایش فضای داخلی، قوس های کاذب به عنوان عنصری تزئینی بر روی سازه قابی مورد استفاده قرار گرفته است. آرامگاههای موجود در جزیره از الگوی پلان مربع که از رایج ترین الگوی مقبره آرامگاه های ایران است، تبعیت می کند. تهرنگ چهار گوش این بناها بوسیله گوشه سازی های متنوعی زمینه دایره ای شکل گنبد را شکل بخشیده اند.

دانلود کتاب آشنایی با بناهای تاریخی

در سراسر خاور نزدیک باستان، همواره گرایشی به ستایش و پرستش کوه و شکل های مانند آن وجود داشت. زیگورات های عظیم که به همواری یکنواخت جلگه بین النهرین (منطقه بین دو رود دجله و فرات)، جلوه می بخشید، در واقع تقلیدی از کوههای مقدس فلات ایران بودند. به نظر پوپ(مورخ آمریکایی) اگر چه تکوین این بناهای عظیم در بین النهرین بوده ولی الهام و مفهوم آن آشکارا ایرانی است.

بررسی نقش گردشگری مذهبی بر توسعه شهری (مطالعه موردی: امامزاده عباس ساری)

کاخ خسرو که به ایوان خسرو هم معروف است در این مجموعه واقع شده است. بناهای زیادی نیز در اطراف آتشکده قرار داشته که احتمالا محل زندگی خانواده شاه بوده اند. زیگورات چغازنبیل قدیمی ترین بنای تاریخی شناخته شده در ایران است که دارای ابعادی چشمگیر بوده و از جهاتی با اهرام مصر قابل مقایسه است.