مینی چیلر چیست؟نحوه عملکرد مینی چیلر و کاربرد آن-بتا تهویه

مینی چیلر چیست؟نحوه عملکرد مینی چیلر و کاربرد آن-بتا تهویه

اشکال دوم این است که ماده‌ی مبرد مصرف شده در سیستم خالی می‌شود، بنابراین کار سیستم پیوسته نخواهد بود. برای حذف این مشکل بزرگ در سیستم، باید دستگاه‌های مکملی باشند تا گاز خارج شده را مجددا به مایع تبدیل کنند و مورد استفاده قرار دهند. توجه کنید که اگر شیر‌های مایع بیش از حد باز باشد، در خروجی کویل مایع خواهیم داشت و اگر بیش از حد بسته باشد، مقدار مایع ورودی به کویل کم شده و میزان سرمای کویل کاهش می‌یابد. دستگاه‌های سرد کننده باید دارای یک سیستم تعیین ظرفیت باشند، تا امکان مقایسه‌ی آن‌ها وجود داشته باشد.

  • میزان سوپر هیت ایجاد شده در خروجی اواپراتور نیز توسط شیر انبساط تنظیم می گردد تا از ورود مایع مبرد به داخل کمپرسور پیشگیری به عمل آید.
  • دوام و مقاومت – کویل های میکروکانال بسیار محکم تر هستند و آسیب دیدن آنها سخت تر است.
  • هنگام انتخاب و خرید مینی چیلرها باید نکات مختلفی را در نظر بگیرید.
  • به دليل ابعاد کوچک، ميني چيلر فضاي کم‌تري اشغال مي‌کند و انعطاف پذيري آن به گونه‌اي است که مي‌توان در کاربردهاي گوناگون استفاده نمود.
  • سازندگان مینی چیلر، کمپرسورهای از نوع اسکرال با دور ثابت و مخزن ذخیره (برای ذخیره آب) را داخل چیلر قرار داده اند.

به صورت پیش فرض در مینی چیلر های تهویه مهام شیر انبساط ترموستاتیکی به کار رفته است، اما با توجه به درخواست مشتری امکان استفاده از شیر انبساط الکترونیکی به صورت آپشن نیز می باشد. مینی چیلرها در ظرفیت های 5 تن تبرید اسمی تا 12 تن تبرید اسمی ساخته می شوند. وقتی با فواید خرید مینی چیلر آشنا شدید ممکن است در انتخاب یک برند مناسب با مشکل مواجه شوید چرا که از گذشته تا کنون برندهای مختلفی به بازار ارائه شده است.

کمپرسور:

تجهیزاتی از جمله شیر انبساط مکانیکی یا الکتریکی، پمپ آب، شیرهای برقی و شیر سرویس، محافظ ولتاژ و ضد یخ، انواع گیج ها و تابلوی برق برای کنترل دستگاه مینی چیلر و یا سیستم PLC و غیره. استفاده از کمپرسور اسکرال که از بازده بالایی دارد و همچنین بکارگیری مبدل صفحه ای منجر به ضریب عملکرد بالای این سیستم شده است، مینی چیلرها قابلیت عملکرد صحیح را در تمامی شرایط آب و هوایی دارند و از این جهت محدودیتی ندارند. با استفاده از مبدل نوع صفحه ای به عنوان اواپراتور که بیشتر در مینی چیلرها استفاده می‌شود، علاوه بر کوچک تر شدن ابعاد مینی چیلر کارآیی آن نیز بیشتر شده و مصرف انرژی بتا تهویه آن کاهش می‌یابد.

| وزن مینی چیلرهای تراکمی بطور تخمینی

به دلیل طول عمر بالاتر و عدم بروز نشتی، مینی چیلر گزینه بهتری برای تهویه مطبوع تابستانی نسبت به داکت اسپیلت می‌باشد. استفاده از Speed controller و مخزن ذخیره آب سرد از دیگر مواردی هستند که در بالا بردن ضریب عملکرد مینی چیلر و در نهایت راندمان برودتی آن مؤثر هستند. به عنوان مثال فشار کاری در مینی چیلری که مبرد آن R410a است بیشتر از مبردهای دیگر است در نتیجه نوع کمپرسور، اندازه و جزئیات کندانسور و نوع اکسپنشن ولو (شیر انبساط) آن متفاوت است. بهترین انتخاب برای اواپراتور مینی چیلرها اوپراتور نوع صفحه‌ای است.

سپس وارد کندانسور می شود و به وسیله هوا (در کندانسورهای هواخنک) یا به وسیله آب ( کندانسورهای آب خنک) گرمای خود را از دست داده و از حالت گاز به حالت مایع فشرده در می آید. پس از این مرحله مبرد وارد شیر انبساط یا لوله های مویین شده و فشارش به شدت کاهش پیدا می‌کند. مینی چیلر یا چیلر آپارتمانی، به چیلرهای کوچک و کم صدایی گفته می شود که در آپارتمان ها،ویلاها و هر مکانی که نیاز به استفاده از سیستم سرمایشی مجزا می باشد استفاده می شود. مینی چیلرها به صورت تک مداره و چند مداره با امکان کنترل ظرفیت می باشد. مینی چیلرها عموما در تراس یا پشت بام نصب می شوند و از آنجا با لوله کشی مینی چیلر آب سرد را به فن کویل یا هر تجهیزی که به منظور سرمایش مورد استفاده قرار میگیر هدایت می کند. مینی چیلرهای خانگی به عنوان یک راه حل خنک کننده اقتصادی و بهینه در مصرف انرژی می باشند.