پردازنده AMD ️ قیمت، مقایسه مشخصات سی پی یو ای ام دی زومیت

با افزایش تعداد هسته‌ها، سی‌پی‌یوها قادر به مدیریت و پردازش‌های چندگانه همزمان شدند. این کار منجر به افزایش عملکرد و کاهش زمان برای پردازش های پیچیده تا ساده شد. اگر کارهای چندوظیفه‌ای زیادی انجام می‌دهید یا ویدیوهای با وضوح بالا را ویرایش می‌کنید، یا کارهای پیچیده و وقت‌گیر دیگری را انجام می‌دهید، باید تعداد هسته‌ها را در اولویت قرار دهید. برای اکثریت قریب به اتفاق گیمرها و کاربران کامپیوترهای همه منظوره، خرید سی پی یو با سرعت کلاک بین 3 تا 4 گیگاهرتز با چهار تا هشت هسته کافی است.

AMD Ryzen 9 5950x

شرکت‌های تولیدکننده پردازنده، هرساله پردازنده‌های قدرتمندی برای کاربران عادی و گیمرها ارائه می‌شوند. پیچیدگی طراحی پردازنده‌ها هم‌زمان با افزایش سریع فناوری‌های متنوع که ساختارهای کوچک‌تر و قابل اطمینان تری را در وسایل الکترونیک باعث می‌شد، افزایش یافت. مزایای زیادی برای داشتن رویکرد معماری ترکیبی در هسته‌های پردازنده‌ها وجود دارد و کاربران لپ‌تاپ‌ها در این میان بیشترین سود را خواهند برد، چراکه اکثر کارهای روزمره مانند وب‌گردی و… به عملکرد فشرده‌ای نیاز ندارند. اگر تنها هسته‌های کم‌مصرف درگیر باشند، کامپیوتر یا لپ‌تاپ داغ نمی‌کند و باتری آن مدت زمان بیشتری دوام می‌آورد. به عبارت ساده‌تر، در فرکانس یکسان، پردازنده‌‌ای با IPC بالاتر می‌تواند پردازش بیشتری انجام دهد و قدرتمندتر است.

این هسته‌ها را می‌توان به شکل طبقات مختلف در یک ساختمان پردازش در نظر گرفت که هر طبقه یک وظیفهٔ متفاوت را انجام می‌دهد. گاهی این هسته‌ها، در زمانی که یک هسته به تنهایی برای مدیریت اطلاعات کافی نباشد، می‌توانند کاری مشابه با هسته‌های مجاور خود انجام دهند. عملکرد پردازنده، تأثیر زیادی بر سرعت بارگیری برنامه‌ها و اجرای روان آن‌ها دارد و برای اندازه‌گیری عملکرد هر پردازنده نیز معیارهای مختلفی وجود دارد که فرکانس (سرعت ساعت) یکی از مهم‌ترین آن‌ها است.

  • اما اگر به گیمینگ علاقه زیادی دارید باید به سراغ پردازنده‌های میان‌رده مثل اینتل Core i5 یا رایزن 5 باشید.
  • نتایج اغلب در بخشی از سی‌پی‌یو ثبت می‌شود تا در دستورالعمل‌های بعدی به آن‌ها مراجعه شود
     اگر شما به فکر خرید یک لپ تاپ یا سیستم کامپیوتری هستید باید به نکاتی برای خرید توجه داشته باشید.
  • هم‌افزایی یا سینرژی (Synergy) به اثری گفته می‌شود که از جریان یا برهمکنش (تعامل) دو یا چند عنصر به‌وجود می‌آید.
  • فرکانس بوست کمتر را می‌توان تنها تغییر قابل‌توجه این پردازنده در مقایسه با 10600K دانست.

پردازنده داده‌ها را به‌صورت مداوم دریافت نمی‌کند؛ بلکه داده‌ها در قالب تکه‌هایی به نام واژه (Word) به آن می‌رسند. وقتی اولین بار پردازنده‌های ۳۲ بیت طراحی شدند، اندازه‌ی واژه‌ی دریافتی به طرز غیر قابل‌ باوری بزرگ به نظر می‌رسید؛ اما خیلی زود پشتیبانی از رم بالای ۴ گیگ به رایانه‌ها اضافه و راه برای پردازنده‌های ۶۴ بیت باز شد. در عوض آنها مکان های ذخیره سازی اضافی دیگری هستند که مزیت سرعت را ارائه می دهند.

تشخیص مدل و نوع سی پی یو با CPU-Z

کامپیوترها پس از اینکه اینتل معماری مدرن x86-64 (که تحت عنوان x64 هم شناخته می‌شود) را معرفی کرد، به سراغ معماری ۶۴ بیتی رفتند. معماری ۶۴ بیتی برای انجام بهینه‌ی محاسبات، ضروری است و رندرینگ سه‌بعدی و رمزنگاری را با دقت و سرعت بیشتری انجام می‌دهد. امروزه، هر دو معماری از دستورهای ۶۴ بیتی پشتیبانی می‌کنند، اما این تکنولوژی برای موبایل زودتر ارائه شد. اگر هنگام انتخاب گوشی یا تبلت، به معماری پردازنده‌ی آن دقت کنید، متوجه خواهید شد که برخی از مدل‌ها از پردازنده‌های اینتل استفاده می‌کنند، درحالی‌که برخی دیگر مبتنی بر معماری ARM هستند. در واقع هر پردازنده را می‌توان مجموعه‌ای از مدارهای الکتریکی دانست که مجموعه‌ی دستورالعمل‌ها را در‌اختیار پردازنده قرار می‌دهند و سپس مدارهای مربوط به آن عملیات به وسیله‌ی سیگنالی الکتریکی فعال شده و پردازنده آن را اجرا ‌می‌کند.

نکات خرید CPU